Рух «Сильні громади» продовжує відстежувати роботу міських рад. 19 квітня відбулося чергове пленарне засідання Селидівської міської ради. Найголовнішими питаннями були: складання депутатських повноважень Вадима Подоляки (партія «Опозиційний блок»), внесення змін до Програми економічного та соціального розвитку, де, зокрема, йшлося про виділення додаткових коштів на встановлення спортивних майданчиків. На сесії прийняли рішення про створення КП «Комунальник» з передачею йому на баланс майна та територій для обслуговування від Селидівської міськради, а також проголосували за створення дільниць для голосування за проекти «Бюджету участі». Крім того, на депутатському дні один із депутатів підняв питання нападу бродячих собак на людей.
Перед тим як почати опис рішень, варто сказати, що на депутатському дні, де відбувається обговорення проектів рішень, що розглядались на постійних комісіях сесій, були присутні тільки половина депутатів. Варто зауважити, що постійні комісії відбуваються одночасно й зазвичай за день до сесії, тому потрапити на всі комісії не є можливим. Виникає питання, чи знали відсутні депутати зміст усіх проектів рішень, за які голосували? Проекти рішень, опубліковані на сайті, часто не мають необхідних до них додатків, що розкривають їхній зміст та оприлюднюються лише за тиждень до сесії, а не за 20 робочих днів, як це встановлено законодавством. Тож, звідки депутатам брати інформацію щодо цих проектів – питання залишається відкритим. Варто акцентувати увагу на неповноті змісту проектів рішень. 7 березня рух «Сильні громади» подавав пропозиції до міськради. Одною з них було оприлюднення на сайті повного змісту проектів рішень. 21 квітня з порушенням термінів надання відповіді, міська рада повідомила, що ці пропозиції будуть враховані в подальшій роботі.
Однак, як бачимо, це не зовсім відповідає дійсності. Наприклад, у проекту рішення про зміни до Бюджету, яким передбачені додатки, як невід’ємна частина, вони відсутні. До того ж розпорядження міського голови № 51, що ввійшло до переліку розпоряджень, за які голосували на сесії, також немає на сайті, й ніхто з депутатів не цікавився їх змістом. А між іншим, одним із розпоряджень передбачено заміну задніх дверей будівлі виконкому вартістю близько 9,5 тис. грн шляхом перерозподілу коштів. На депутатському дні ніхто не вимагав роз’яснень змісту розпоряджень.
Між іншим існує проблема нападу бродячих собак на людей. Так, на депутатському дні голова с. Вишневе Михайло Швець, що є депутатом Селидівської міськради від «Опоблоку», повідомив що у Вишневому зафіксовано 4 таких випадки. Серед них – один на дитину. Але питання не виносили на розгляд сесії.
На депутатському дні також розглядалось звернення громадської ради щодо розміру єдиного податку для підприємців II групи. Для цієї категорії фізичних осіб податок складає 20% (640 грн) від мінімальної заробітної плати, яка з 2017 року становить 3200 грн. З урахуванням єдиного соціального внеску в 704 грн загальна сума сплати складає 1344 грн. Підприємці цієї групи (їх в місті 55) вважають, що така сума завелика й пропонують ставку 15%. Однак, в такому разі, зазначила голова «бюджетної» комісії Зоя Коломієць, бюджет міста втрачає близько мільйона гривень. Вона запропонувала погодитись на таку пропозицію тільки, якщо міськрада знайде інше джерело надходження до бюджету, що компенсує 1 млн грн через зменшення ставки податку.
На сесії голосували за 34 рішення. Прийняли 33.
Перед початком засідання виступив представник СБУ й розповів про програму «На тебе чекають вдома». В його доповіді йшлося про механізми амністії осіб, які брали участь в незаконних збройних формуваннях так званих ЛНР/ДНР, та які не скоїли тяжких злочинів.
Сесія розпочалась з повідомлення про відсутність Інтернет зв’язку й неможливістю використання електронної системи поіменного голосування. Тож, воно відбувалось тільки підняттям рук та бюлетенями. Депутати піднімали руки (а дехто з них пальці) в мить ока, й лічильній комісії слід віддати належне за їхню кебету до лічби.
Цієї сесії депутат від «Опоблоку» Вадим Подоляка склав свої повноваження. Як прозвучало на депутатському дні: у зв’язку зі зміною місця проживання. Його заступив В’ячеслав Пронський, адвокат. Відповідно, зазнав змін склад постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, правової політики, законності та правопорядку. Внесли зміни також до рішення від 18.11.2016 №7/1-40 «Про закріплення депутатів Селидівської міської ради VII скликання за округами». Варто зауважити, що проектів рішень, які стосувались складання повноважень депутатом, на сайті не оприлюднено.
Варте уваги рішення про створення «КП Комунальник».
Досі, впродовж 6 років, міська рада укладала угоди з КП «Комунальник Селидівської міської ради» на виконання послуг з благоустрою міста, очищення вулиць. Торік, наприклад, вищезазначене підприємство, якщо й брало участь в допорогових закупівлях через Prozorro, ніхто «не зазіхав на його територію» й воно було їхнім єдиним учасником. От тільки цього року підприємство не виграло тендеру в надпорогових закупівлях на послуги щодо очищення територій. Переможцем стало київське ТОВ «Кліринг Україна», ціна пропозиції якого в останню мить торгів стала меншою на 1 копійку, ніж у місцевого КП – 780 тис. грн Проте Селидівська міська рада спочатку визнала переможцем КП «Комунальник Селидівської міської ради» й відповідно відхилила пропозицію ТОВ «Клінінг Україна». Міськрада обґрунтувала це тим, що печатка київського підприємства – кіровоградська, через що казначейська служба не реєструватиме договір; відсутністю матеріально-технічної бази у підприємства; специфікою умов прибирання шахтарського міста. При визначенні переможцем КП «Комунальник Селидівської міської ради», як зазначалося в протоколі тендерного комітету міськради, «була врахована багаторічна й плідна співпраця міськради з підприємством».
ТОВ «Клінінг Україна» вирішило оскаржити рішення тендерного комітету міськради в Антимонопольному комітеті. В результаті колегія постійної комісії антимонопольного комітету визначила, що пропозиція скаржника була відхилена неправомірно й постановила скасувати таке рішення про відхилення тендерним комітетом Селидівської міськради.
Наразі договір з ТОВ «Клінінг Україна» розірваний. Як зазначалось на депутатському дні, досвід роботи з цією організацією «виявився плачевним». Як повідомила голова «бюджетної» комісії Зоя Коломієць, на виконання робіт з очищення вулиць це підприємство наймало місцевих жителів, що не відзначались сумлінною працею – «купки сміття понамітають та й годі».
Згідно з цим рішенням, міська рада передає від себе об’єкти благоустрою, транспортні засоби, новоствореному КП «Комунальник», створюється статут підприємства, обговорюються умови оренди.
Таким чином, з цього випливає, що послуги з благоустрою, очищення вулиць, які до введення системи Prozorro, себто до створення конкурентного середовища, випадали на КП «Комунальник Селидівської міської ради», надаватиме й надалі місцеве КП, яке вже на власному балансі матиме об’єкти благоустрою.
Звісно, як можна бачити з наведеного вище прикладу з ТОВ «Клінінг Україна», ніхто не застрахований від шахраїв та безвідповідальності виконавців. Проте, саме конкурентне середовище дає можливість заощадити кошти, що надходять до міського бюджету від мешканців міста.
Рішенням, яке пов’язане з попереднім, є затвердження Програми благоустрою міста Селидове на 2017-2020 роки. Програма розроблена за умови двох учасників її виконання. Це Селидівська міська рада та новостворене КП «Комунальник», якому передаватимуть об’єкти благоустрою на баланс. Всі заходи, що традиційно вносяться в Програму економічного та соціального розвитку» з благоустрою, тут виділені в окремний програмний документ й визначені головний розпорядник та одержувач коштів. Орієнтовна сума витрат відповідає щорічним видаткам на об’єкти благоустрою. На чотири роки за цією програмою передбачено 121 млн грн, за умови залучення державних та обласних бюджетів особливо для капітальних вкладень.
Наступним важливим рішенням є внесення змін до Програми економічного та соціального розвитку. В переліку змін, що зазначені в додатку до нього, привертає увагу виділення додаткових коштів на встановлення спортивних майданчиків. Сума витрат збільшується до 60 тис. грн: по 20 тис. на кожен майданчик. Спортивне обладнання Селидовому передали з області на суму близько 200 тис. грн. Спочатку передбачалося, що для встановлення такого обладнання потрібно буде витратити не більше 2 тис. грн.
Додаткові кошти в Програмі ек.-соц. розвитку на встановлення спортивних майданчиків
Початкові кошти в Програмі ек.-соц. розвитку на встановлення спортивних майданчиків.
На цій сесії внесли зміни до Положення Про бюджет громадських ініціатив (Бюджет участі). Так, окрім електронного голосування за проекти «Бюджету участі», буде дана можливість проголосувати в спеціально визначених Експертною групою пунктах для голосування. При цьому, для визначення права на голосування член територіальної громади міста Селидове пред’являє паспорт (або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує факт проживання в місті). У пунктах для голосування можна також отримати перелік проектів, допущених до голосування. Оголошення про початок голосування та перелік пунктів для голосування оприлюднюються на офіційному сайті Селидівської міської ради не пізніше ніж за 7 днів до його початку. Встановлення підсумків голосування передбачає підрахунок голосів, отриманих через мережу Інтернет та під час голосування на пунктах для голосування. Порядок та терміни підрахунку голосів, відданих в електронній та письмовій формах встановлюються Експертною групою. Затверджується форма бланку для голосування за проект (рішення передбачає додаток з формою, але на сайті він відсутній).
4 травня о 13.00 в малому залі міськвиконкому відбудеться засідання Експертної групи по виконанню бюджету участі в місті Селидове.
Також депутати проголосували за затвердження списку присяжних Селидівського міського суду Донецької області. Під час засідання комісії з «правової політики» депутати висловили бажання отримати інформацію, за якими критеріями складався список присяжних. Однак, на сесії жодних роз’яснень з цього приводу не надавалось.
На сесії розглянули 17 земельних рішень. Одне не прийняли – Передача в оренду земельної ділянки фізичній особі-підприємцю Дікареву О.П. Згідно з цим проектом рішення, підприємець має намір частку землі, що її орендує під автомийку та котельню (0,5 га), розділити на дві частини (0,2 та 0,3 га). Залишити собі 0,2 га, решту повернути до земель запасу транспорту комунальної власності Селидівської міської ради. «Земельна» постійна комісія радила не підтримувати цей проект рішення, бо приватний підприємець має борг у розмірі близько 23,6 тис. грн. Під час сесії виявилось, що є лист, надісланий у день сесії, в якому підприємець просить дати відстрочку на місяць. Як прозвучало на сесії, в листі повідомляється про те, що підприємець не в змозі заплатити через придбання автобуса з підйомником для інвалідів. Також на засіданні повідомлялось, що досі ніяких роз’яснень підприємець не надавав, на запрошення комісій не приходив.
Депутат Сергій Дзябко (Радикальна партія Олега Ляшка) не голосував за проект рішення «Про дозвіл на установку тимчасової споруди (торговельного павільйону) для провадження підприємницької діяльності по вул. Перемоги (біля буд. №83) в м. Селидовому фізичній особі-підприємцю Пшеченко Світлані» через конфлікт інтересів. Підприємець є його рідна сестра.
Варто згадати рішення «Про затвердження заходів щодо подолання терористичної загрози в населених пунктах Селидівської міської ради на 2017 рік». Окрім організаційних моментів щодо недопущення об’єднань громадян антиконституційної та терористичної спрямованості, вжиття заходів з протидії намірам маніпулювання громадською думкою шляхом поширення в ЗМІ недостовірної інформації, розповсюдження шкідливого програмного забезпечення з використанням мережі Інтернет, заходи передбачають виділення коштів у розмірі 100 тис. грн для придбання комп’ютерної, фото- відео- та іншої оргтехніки. На депутатському дні повідомили, що наразі така можливість відсутня. Фінансування буде здійснено за наявності вільних залишків на кінець року.
На сесії не було 6 депутатів: Олександра Косенка, Тамари Львової, Миколи Панкова, Наталії Панченко, Наталі Прохоренко та Лідії Резніченко.
Координатор руху «Сильні громади» у Селидовому Олександр Цахнів