Рух «Сильні громади» продовжує стежити за діяльністю місцевих рад. Так, 25 жовтня в Селидовому пройшла чергова сесія міської ради. На ній розглянули багато важливих питань. Особливо актуальними стали ті, з якими виступили активні громадяни та депутати у розділі «Різне». Вони питали про те, на якому етапі зараз переговори щодо об’єднання територіальних громад, чи правомірне підпорядкування Українська Селидовому? Чи є справедливим призначення високих премій меру Курахівки при мізерному бюджеті селища? Традиційно голосували за зміни до поточного бюджету та земельні питання. Затвердили кошти на лікарські засоби для людей з орфанними захворюваннями, проекти капремонту амбулаторій тощо.

На сесію прибуло 28 депутатів. Наразі міська рада не голосує через систему електронного поіменного голосування. Депутати заповнюють поіменні бюлетені та піднімають руки. Керував сесією секретар міськради Микола Голубенко.

На початку сесії виступила начальник фінансового управління Тетяна Рогоза з проектом рішення про внесення змін до бюджету на 2017 рік.

Фото 2. Начальник Фін. управління Тетяна Рогоза

Так, до міського бюджету надійшли додаткові 4,8 млн грн медичної субвенції за рахунок перерозподілу залишку медичної субвенції в Державному бюджеті. Враховуючи надходження, пропонується перерозподілити та спрямувати видатки, передбачені спершу на охорону здоров’я, на інші галузі бюджету, у яких не забезпечені видатки на заробітну плату за жовтень, першу половину листопада, енергоносії, харчування тощо.

Начальник фінуправління також виставила на голосування «Звіт про виконання власно-міського бюджету» за 9 місяців цього року. Отже, якщо говорити про узагальнені показники міського бюджету, то по загальному фонду доходи склали 227, 6 млн грн. І це – з урахуванням додаткових дотацій, дотації вирівнювання, субвенції з державного бюджету на виконання програми соціального захисту населення та інших субвенцій. Видатки – 234, 5 млн грн. Тобто, як бачимо, видатки нашого міста перевищують доходи. Щодо спеціального фонду, то також бачимо дефіцит: доходи – 11,5 млн грн, видатки – 14,7 млн грн.

Кошти на орфанні захворювання

З проектом рішення «Про забезпечення лікарськими засобами громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання і прикріпленні до КЛПУ Селидівська центральна міська лікарня» виступила головний лікар Селидівської центральної міської лікарні Ніна Поречна.

Фото 3. Головний лікар ЦМЛ Ніна Поречна

«Це важка хвороба, коли в людини бракує антидіуретичного гормону. Через це хворий має підвищене відчуття спраги та потреби в сечовипусканні. Бувають такі випадки, що хворому таким страшним захворюванням доводиться пити свою сечу, якщо йому не вколоти цього гормону. У нас 4 людини в місті, які потребують такі ліки. Раніше на це виділялись кошти з держбюджету. Але на сьогоднішній день з місцевого бюджету для них потрібна сума 7 тис. грн на місяць. Разом на 3 місяці – 27 тис. грн», – зазначила Ніна Поречна.

Наступне рішення, про яке варто згадати, це передача майна від комунального закладу «Центру первинної медико-санітарної допомоги» на баланс його правонаступнику однойменному некомерційному комунальному підприємству. Така необхідність пов’язана з реформуванням охорони здоров’я в Україні. Реформа починається з первинної ланки. Перетворення закладів на некомерційні КП відкриває перед ними більше можливостей й пристосовує їх до ринкових умов. А це значить, що послуги надаватимуться якісніше, а лікарі матимуть заробіток, відповідно до своєї затребуваності. Однак це не значить, що люди платитимуть кошти за звернення до сімейного лікаря, якого, до речі, зможуть вибрати за власним уподобанням, або за діагностику та здачу аналізів. Фінансування забезпечуватиме держава за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Чим більше в конкретного лікаря буде пацієнтів, тим більше він отримає коштів від держави. Лікарі, що матимуть мало пацієнтів через низьку кваліфікацію, матимуть стимул її підвищувати. Це переваги КП. На сьогодні Селидівський первинний центр – перше некомерційне комунальне підприємство у Донецькій області.

Фото 4. Головний лікар Первинного медико-санітарного центру Олена Марченко

Наступні два рішення, які стосуються Первинного центру, це коригування цін на проекти будівництва амбулаторій Гірника та Українська. Головний лікар «первинки» повідомила, що у зв’язку з ростом цін на будівництво, потрібно відкоригувати кошторисну документацію. Так, у Гірнику спершу ціна будівництва була 5 млн 195 тис. грн, стала – 6 млн 983,4 тис. грн. Нова вартість капремонту та термомодернізації амбулаторії в Українську складає 5 млн 646,1 тис. грн. Фінансування будівництва передбачається за рахунок інвестицій Європейського Інвестиційного Банку (ЄІБ).

Збільшили вартість харчування в шкільних та дошкільних закладах

У загальноосвітніх закладах вартість харчування за рахунок батьківських коштів зросте для 5-11 класів до 9 грн. Збільшаться витрати і з міського бюджету. Так, за його кошт відбувається оплата харчування пільгової категорії учнів та учнів 1-4 класів. Вартість перших збільшиться до 10 грн, других – до 8 грн.

По дитсадках ціни на харчування в групах раннього віку вартість збільшиться до 15 грн, в дошкільних групах загального розвитку до 19 грн. У рішенні зазначається, що батьківська частка сплати за харчування дітей загального розвитку складає 60%, дітей з багатодітних сімей – 30%. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, харчуються безкоштовно.

Фото 5. Спеціаліст відділу освіти міської ради Тетяна Мелікова

Варто згадати рішення про прийняття у новій редакції Положення Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Це вимога Постанови №528 КМУ від 19.07.2017р. Положення додає завдань Центру. Тепер він контролюватиме в межах своїх повноважень цільове використання державної допомоги при народженні дітей. Центр займатиметься соціальним супроводженням дітей, які перебувають під опікою, піклуванням за поданням служби у справах дітей. Також складатиме план реабілітації особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Під соціальний супровід Центр зможе брати учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб.

З приводу останнього начальник Центру Олена Чубарь зазначила, що їх могли брати й раніше, але тепер це ще вводиться Постановою. Новими також будуть здійснення Центром представництва у суді та контроль над патронатними сім’ями. Центр контролюватиме патронатну сім’ю, де дитина виховуватиметься до півроку.

«Раніше це були реабілітаційні центри, притулки, а тепер будуть і патронатні сім’ї. В нашому місті поки що таких немає», – пояснила начальник відділу центру сім’ї та молоді.

У Селидовому з’явиться власний еколог

До штату селидівського виконкому включать спеціаліста, що вирішуватиме питання з охорони довкілля. Зараз еколога в місті немає. Раніше проблемами екології Селидового займався спеціаліст від територіального підрозділу Державної екологічної служби. Однак, як зазначила начальник відділу з питань організаційної і кадрової роботи та внутрішньої політики Яна Шкарупа, з вересня цього року в цій службі почалася доволі заплутана реорганізація. Вона також повідомила, що оскільки місто використовує кошти екологічного фонду на інвестиційні проекти, то така посада необхідна – на цьому наполягає директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Сергій Натрус.

У списку квартальних голів відбулися зміни

Допомагати одному з голів квартальних та вуличних комітетів Костянтину Авдієнку зголосився Руслан Зятін. Тепер у підпорядкуванні першого будуть вул. Солона, 1-47, 2-50, вул. 8 вересня, другого – вул. Солона, 52-96, вул. 8 вересня.

На сесії прийняли рішення збільшити витрати на заходи з проведення грошової оцінки земельних ділянок м. Селидового з 80 тис. грн. до 156 тис. грн. Це передбачено змінами до заходів Програми розвитку земельних відносин і охорони земель на території Селидівської міської ради на 2016-2020 роки. Як зазначила заступника начальника відділу Держгеокадастру Наталія Горошко, це пов’язано зі збільшення собівартості проведення таких заходів.

«Нормативна оцінка земель проходить раз на 5-7 років. Востаннє робилась 2011-го», – акцентувала вона. А тому дедлайн наступної оцінки земельних ділянок – 2018 рік. На депутатському дні заступник міського голови Інна Терещенко повідомила, що із затвердженням Генерального плану, який зараз знаходиться на експертизі в Києві, в Селидовому з’являться нові земельні ділянки, які потребуватимуть грошової оцінки. Внаслідок цього збільшаться надходження до бюджету від сплати за їхню оренду. Наталія Горошко додала, що провести щорічну індексацію для збільшення вартості земельних ділянок за поточною оцінкою вже буде неможливо.

Фото 6. Заступник начальника Відділу Держгеокадастру у Селидовому Наталія Горошко

Збільшення витрат на компенсацію перевізникам за пільговий проїзд

Так, планом затвердили потребу в збільшенні компенсацій перевізникам за безкоштовний проїзд пільгових категорій населення з 200 тис. грн до 400 тис. грн. Перевізники вже надали розрахунки на компенсацію у сумі 266 тис. грн. В місті таких перевізники два: ФОП Дікарев та ПП «Іван».

«Тобто виходить по 33 тис. грн на місяць місто сплачує компенсацію за проїзд. Спочатку року ми затвердили 200 тис., а потім вирішили що протягом року збільшуватимемо цю суму», – додала на депутатському дні заступник міського голови Інна Терещенко.

Депутат Андрій Ясиновський поцікавився, яким чином перевіряється сумлінність виконання перевізниками своїх обов’язків.

«Наприклад, коли я (пільговик) проїжджаю, вони навіть не фіксують моє посвідчення», – зазначив депутат. Інна Терещенко відповіла, що двічі на рік працівники виконкому проводять моніторинг щодо цього та розраховують середній коефіцієнт.

Важливо також додати, що зміни до Плану з міського бюджету передбачають 55,5 тис. грн на проведення інвентаризації протирадіаційних укриттів цивільного захисту.

«У нас всього 6 протирадіаційних укриттів. П’ять із них знаходяться в ОСББ, та одне – в дитсадку «Мальвіна», – зазначила начальник відділу економічного та соціального розвитку Ірина Нефьодова.

Фото 7. Начальник відділу економічного і соціального розвитку Ірина Нефьодова

На наш погляд, окремої уваги потребує розділ «Різне», де депутати та активісти підняли важливі для Селидового, Українська, Гірника, Курахівки, Цукуреного питання.

Що в нас зроблено в плані об’єднання територіальних громад?

Це питання порушила ще на депутатському дні, за два дні до сесії, депутат Ольга Хроменко. Вона попросила секретаря міської ради Миколу Голубенка, щоби він, голови міст та селищ відзвітували про те, як виконуються вимоги реформи децентралізації щодо добровільного об’єднання територіальних громад.

Секретар міської ради на депутатському дні повідомив, що реформа подавали до обласної військово-цивільної адміністрації свої пропозиції про об’єднання місті селиш, які входять до «великого» Селидового: Українськ, Гірник, Курахівка, Цукурене, Вишеневе, Гостре, Комишівка. Також сюди увійшли смт Михайлівка, сільради Пертрівки, Сонцівки, Галицинівки, Зоряного.

Частково в цих населених пунктах пройшли обговорення, в деяких прийняті рішення щодо об’єднання: «Десь нам дали згоду, а десь – ні», – зазначив секретар міськради. Так, Петрівська сільрада прийняла негативне рішення щодо приєднання до Селидового. Сонцівка наразі не визначилася.

Всі міста, що входять нині до «великого» Селидового, окрім Українська, дали згоду на формування громади. Якщо в середині наново утворюваної громади не буде з ким об’єднуватися, то бажання Українська – тільки його бажання…», – зазначив Микола Голубенко.

Обговорення пройшли по сільрадах Галицинівки, Зоряного, Михайлівки.

«Ну тут, так би мовити, народ згоду дає, а офіційного рішення поки немає…», – зазначив секретар міськради.

Також, секретар міськради підкреслив, що існує проблема об’єднання з м. Гірник, позаяк наразі відсутні спільні межі міст.

«Тому ми запрошуємо сюди Галицинівку… Українськ, до речі, там також проводив свою роботу і Галицинівка йому відмовила», – наголосив він.

Щодо Українська, секретар також додав, що місто проводить переговори з с. Лісівка Мар’їнського району. Але там існує певна складність для села в приєднанні до Українська. Для цього Лісівці потрібно вийти з Галицинівської селищної ради. А це можна зробити тільки рішеннями своєї, Маріїнської і Верховної рад.

Нагадаємо, що ці роз’яснення були на депутатському дні. На сесії Ольга Хроменко з місця також підняла це питання.

«Миколо Івановичу, – звернулася депутатка до секретаря ради, – на дні депутата від вас я почула звіт. Отже, тепер чекаю слова від представників на сесії від Українська, Гірника, Курахівки, Цукуреного». Однак цього не відбулося.

Фото 8. Депутат Ольга Хроменко

Секретар ради, відповів депутатці, що рада її почула, але це питання потребує підготовки від голів цих міст та селищ.

Українськ хоче відкликати деякі повноваження, що їх ще 2002 року передав Селидовому

Таке питання підняла Українська міська рада. Депутат Олександр Корнієнко зачитав переданого від неї листа іншим селидівським депутатам:

«Прошу Вас повідомити, в який термін буде виконано рішення від 23.06.2017р. депутатів Української міської ради щодо відкликання повноважень, переданих Селидівській міській раді 22.06.2002 року».

Фото 9. Депутат Олександр Корнієнко

Голова м. Українська Сергій Ященко, що був присутній на сесії, пояснив, що депутати Української міської ради підняли питання щодо утворення в своєму місті комунального підприємства, а для цього потрібно деякі повноваження, які зараз має Селидове.

Фото 10. Голова м. Українська Сергій Ященко

За словами секретаря Селидівської міської ради, однозначної відповіді з цього питання поки що немає. Над ним працюють.

Торкнувся теми відкликання повноважень й голова громадської ради Українська Вадим Коротких. Він висловив сумнів щодо справедливості розподілу видатків Селидовим, які здійснюються в т.ч. за рахунок надходжень від Українська.

«Всі знають місто Українськ. Яким він був та яким став… Зарахування в бюджет Селидового від Українська складають близько 30 млн грн на рік. А весь Українськ торік прожив на 1, 3 млн грн. Цього року мав бюджет у 2,7 млн грн», – підкреслив активіст.

Щодо інвестування в інфраструктуру, за його словами, Селидове практично все спрямовує на себе, не залишаючи нічого Українську. Це стосується, зазначив він, й державних трансфертів на розвиток різних сфер життя міста, таких як, наприклад, спорт, освіта.

«У нас в Українську пройшло 25 спортивних змагань цього року. І на це було виділено тільки 2904 грн. на придбання грамот та медалей. І все…», – наголосив він.

Насамкінець він запитав, коли державні кошти, що надходять до бюджету Селидового розподілятимуться відповідно до кількості жителів інших адміністративно підлеглих міст?

 Фото 11. Голова громадської ради Українська Вадим Коротких

Секретар ради Микола Голубенко назвав цифри, що їх озвучив Вадим Коротких, вибірковими. Він запропонував постійній депутатській комісії з бюджетних питань підготувати на наступну сесію інформацію про доходи та видатки Селидового, їхні джерела та скільки з них іде на утримання зокрема дошкільних та шкільних закладів, розвиток інфраструктури міста Українська.

Коли в Селидовому створюватимуть наглядові ради при КП?

Депутат Олександр Корнієнко ще на депутатському дні озвучив питання створення наглядових рад при комунальних підприємствах міста.

«Велосипеду я не вигадував, а така вимога передбачена ще в червні минулого року законодавством України», – зазначив він.

Депутат подав від себе такий проект рішення зі зразком положень про наглядові ради.

Микола Голубенко йому відповів, що так швидко таке питання не можна вирішити. Воно потребує детального розгляду. Положення про наглядові ради мають бути всебічно опрацювати відповідні відділи виконкому.

За що одержувала мер Курахівки щомісяця близько 300% премій, якщо на благоустрій селищної ради іде на місяць 3 тис. грн?

Таке питання на сесії поставила активістка селища Курахівки, голова ГО «Сильні жінки», Марина Федосова.

«Я вирішила виступити на сесії в Селидовому, тому що в Курахівці нам, громадським активістам, не надають слова», – почала вона.

Фото 12. Марина Федосова

Активістка зазначила, що рік добігає кінця, й наразі є потреба задуматись про формування бюджету.

«Але як доцільно його формувати, якщо рішенням від 20 січня 2017 року Курахівської селищної ради передбачено протягом року щомісячне преміювання селищного голови Ірини Фунтікової у розмірі 300% посадового окладу…?», – обурилася вона.

Фото 13. Преміювання мера – 300% посадового окладу

З рішення видно, що меру передбачено також премії до свят у розмірі середньомісячного заробітку та матеріальну допомогу при наданні щорічної відпустки.

Варто сказати, що з червня ситуація дещо змінилась щодо розміру премії. Замість 300% мер тепер має 200%. Але до премій дораховують надбавки за високі досягнення у розмірі 50% від посадового окладу.

Фото 14 Наказ про призначення премій від червня 2017 року

Марина Федосова неодноразово надсилала запити, щоб з’ясувати, за які досягнення отримує мер такі винагороди.

Фото 15. Запит на інформацію

Курахівська міська рада пояснює у відповіді їй лише тим, що селищний голова якісно виконує свої обов’язки, які передбачені законодавством України.

Фото 16. Відповідь на запит щодо високих досягнень у праці

Варто додати, що до Курахівської селищної ради входять два селища: Курахівка та Гостре. Активістка поцікавилась у тамтешнього головного бухгалтера, скільки коштів витрачається на ці селища. Виявилось, що за останні 9 місяців їх було 608 тис. грн. Переважна частина коштів (560 тис. грн.) в Курахівській селищній раді пішла на утримання чиновницького апарату. Й лише 25,5 тис. грн. – безпосередньо на благоустрій селищ. Тобто, виходить, що на місяць два селища отримує не більше 3 тисяч грн на благоустрій. Натомість на апарат місцевого самоврядування спрямовують щомісяця в середньому по 60 тис. грн.

«Ну скажіть, що можуть зробити селища за такі гроші? Дороги жахливі, є проблеми з вуличним освітленням… Уявіть собі, в будинку культури навіть немає вбиральні!», – розповідає селидівським депутатам Марина Федосова.

Фото 17. Звіт про доходи та видатки за 9 місяців 2017 року Курахівської селищної ради

Головуючий сесією Микола Голубенко запропонував Марині Федосовій подати свої бюджетні пропозиції.

Мер Курахівки Ірина Фунтікова була присутня на пленарному засіданні сесії, але питання, що їх озвучила активістка, не коментувала.

Фото 18. Мер Курахівки Ірина Фунтікова

З порядком денним та з усіма розглянутими рішеннями можна ознайомитись тут.

Аудіозапис «Дня депутата» можна прослухати тут: Частина 1, Частина 2.

Аудіозапис пленарного засідання тут.

 

Координатор руху «Сильні громади» у Селидовому Олександр Цахнів

 

Коментарі

прокоментувало