22 грудня відбулося пленарне засідання Селидівської міської ради. Одним з головних питань, що його розглянули депутати, було прийняття бюджету на 2018 рік. Крім того ухвалили закриття однієї групи в дитсадку «Космос» (м. Українськ), затвердили плани робіт міської ради на перше півріччя, на рік – культ-масові заходи, стипендії лікарям-інтернам, спортсменам, учасникам АТО. Також активісти клубу «Ефективне місто» виступили з вимогою скасувати незаконно створені наглядові ради при КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та закликали міську раду створювати наглядові ради в Селидовому відповідно до вимог чинного законодавства. Традиційно розглянули земельні питання.

На сесію прибуло 30 депутатів. Всі 35 проектів рішень порядку денного було затверджено.

Розглянемо головні питання, що піднімались на сесії.

Бюджет 2018

Отже, скажемо спочатку про те, з якими головними фінансовими проблемами стикнеться місто наступного року. Попри те, що в грошовому виразі бюджет на 2018 рік більший за попередній, очікується брак коштів на виплату заробітної плати працівникам сфери охорони здоров’я та освіти. Це пов’язано в першу чергу з залежністю міста від дотацій, освітніх та медичних субвенцій, які наступного року не забезпечать всі потреби установ у необхідному обсязі.

Якщо спочатку в першому читанні у державному бюджеті закладали 1,7 млрд грн стабілізаційної дотації, то в другому – тільки 200 млн грн. Отже, на відміну від 2017 року, коли місцевим бюджетам дісталося 900 млн грн дотації, з якої до Селидового спрямували 8,9 млн грн на погашення казначейського кредиту та частково заробітної плати за листопад, у 2018 році на неї годі сподіватися.

«В минулі роки нам, наприклад, давали в кінці року 27 млн, коли жили в кредит, й ми закривали свою кредиторку, виплачували зарплатню», – порівнює ситуацію з попередніми роками начальник фінансового управління Тетяна Рогоза.

Місто збільшить надбавки педагогічним працівникам за престижність їхньої роботи. У 2017 році законодавство дозволяло робити таку надбавку до 20% від зарплати. В Селидовому вона складала 10%. Наступного року, відповідно до нових нормативів, надбавка складе 20%. Якщо порівняти, то сума освітньої субвенції за 2017 рік становила 38,8 млн грн. У 2018 році вона буде 39,8 млн грн. Себто збільшиться на 2,6 %. Зарплатня педагогічних працівників при цьому зросте на 25%.

Варто додати що якщо раніше освітня субвенція розраховувалась на одного учня, то зараз враховується саме наповнюваність класів. «Тобто чим більше у нас буде наповнюваність класів, чим краще ми оптимізуємо цей процес, тим більше буде в нас субвенції», – пояснює начальник фінансового управління.

На первинну ланку медицини передбачено 7,1 млн грн цільової субвенції на перші півроку. За цей час триватиме перехідний період, доки не запрацює Національне агентство здоров’я, яке надалі фінансуватиме заклади первинної ланки за принципом «гроші ходять за пацієнтом».

Щодо вторинної ланки медичної допомоги (Центральна міська лікарня та Стоматологічна поліклініка), то на 2018 рік розмір медичної субвенції на надання вторинної допомоги збільшено на 1,4 млн грн, але це не забезпечує видатки, які необхідні на утримання установ протягом року. При цьому не вистачає 16,9 млн грн на заробітну плату.

До того ж, у 2017 та 2018 році нові нормативи не дозволяють знімати помісячні плани асигнувань з місяців, які попереду, для забезпечення поточних потреб коштами субвенції на заробітну плату. Тобто, наприклад, якщо в червні заклади освіти чи охорони здоров’я відчувають брак коштів на виплату заробітної плати, то ці кошти (помісячні плани) не можна буде зняти з жовтня, листопада й перерозподілити на червень. А це значить, що лікарні недоотримуватимуть щомісяця близько 800 тис. грн на заробітну плату при щомісячній потребі в 3,8 млн грн.

Торік проблему браку коштів на заробітну плату для працівників охорони здоров’я вирішували, тимчасово знімаючи плани з інших бюджетних організацій. Але тепер такої можливості не буде, позаяк бюджетні організації мають значну заборгованість за енергоносії.

Уже другий рік поспіль для міста існуватиме значна проблема з погашенням заборгованості за енергоносії. Раніше ці кошти перекривали державні субвенції. З 2017 року ці зобов’язання покладені на місцеві бюджети. Так, на заклади освіти та охорони здоров’я досі відволікли кошти інших установ місцевого бюджету в сумі близько 28 млн. Зокрема на медичні заклади – 12,9 млн грн (енергоносії – 8,6 млн, зарплата – 4,3 млн грн).

Через існування кредиторської заборгованості за енергоносії, бюджетні установи не мають змоги проводити значні потоки платежів – їхні рахунки арештовані казначейством. Дозволяється сплачувати з них тільки захищені статті видатків такі, як оплата харчування, зарплата, енергоносії, соцвиплати.

Важливим є те, що з наступного року місцеві бюджети використовуватимуть при виконанні бюджету програмно-цільовий метод, яким ще з 2010 року послуговуються державні установи. Метод передбачає не утримання закладів, установ, як це було досі, а надання якісних послуг. У паспортах бюджетних програм, які складатимуть бюджетні установи міста, тепер формулюватимуть мету, задачі кожної цільової програми (послуги освіти, охорони здоров’я тощо). А наприкінці року проводитиметься моніторингова оцінка. Якщо ефективність виконання програми буде нижчою за 25%, то таку програму закриють.

Оскільки значних додаткових надходжень не очікується, бюджетні організації мають раціонально використовувати надані їм ресурси. «Держава нас підводить до того, що ми повинні рахувати власні гроші. Не утримувати заклади, оплачувати енергоносії, а надавати якісну послугу… Вже розроблені дорожні карти щодо оптимізації видатків бюджетних установ», – коментує запровадження програмно-цільового методу Тетяна Рогоза.

Тепер розглянемо загальні показники доходів та видатків бюджету на наступний рік. Більш детально з ними можна ознайомитися в рішенні «Про бюджет м. Селидове на 2018 рік» або ж в публікації на сайті Селидівської міської ради.

Обсяг дохідної частини місцевого бюджету м. Селидове на 2018 рік прогнозується в сумі 341 524, 5 тис. грн, включаючи загальний та спеціальний фонд.

Доходи загального фонду місцевого бюджету м. Селидове визначені у сумі 332765,2 тис. грн, які сформовані з податкових надходжень – 108 192,3 тис. грн, неподаткових надходжень – 1047,7 тис. грн, доходи від операцій з капіталом – 3,0 тис. грн, базової дотації – 17 904,9 грн, субвенції на соціальний захист – 119 307,4 тис. грн; медичної субвенції – 42 423, 2 тис. грн (в т.ч. на первинну допомогу 7 098, 7 тис. грн, на вторинну допомогу 35 324,5 тис. грн); медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з бюджету Покровського району у сумі 2 197, 5 тис. грн та з бюджету Ясинуватського району у сумі 1 296, 6 грн, освітньої субвенції – 39 770,8 тис. грн, субвенції з бюджету м. Новогродівка – 480,0 тис. грн, субвенції для інвалідів по зору – 66,8 тис. грн, субвенція на придбання квартир дітям-сиротам – 75,0 тис. грн.

У складі доходів місцевого бюджету м. Селидове найбільшу питому вагу (81,8%) складають надходження податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Вони визначені в обсязі 89 389,8 тис. грн.

У Селидовому є 11 підприємств, з яких місто отримує близько 30 млн грн ПДФО на рік. Інші джерела надходження ПДФО – це бюджетні установи. Тобто, виходить, що значна частка наповнення бюджету від сплати ПДФО надходить від самих бюджетних установ, оплата праці яких залежить від державних субвенцій та стабілізаційних дотацій. Головний платник таких податків є Державне підприємство «Селидіввугілля», яке має боргу до бюджету 18 млн грн.

У складі місцевих податків найбільшу питому вагу складають земельний податок (5,4% у сумі надходжень доходів загального фонду) та єдиний податок (7,1%). Вони визначені у сумі 4990,0 та 7800,0 тис. грн.

Доходи спеціального фонду місцевого бюджету м.Селидове на 2018 рік визначені в сумі 8747,3 тис. грн. Джерелами формування спеціального фонду є: екологічний податок – 130,9 тис. грн, власні надходження бюджетних установ і організацій – 8 201,2 тис. грн. Надходження до бюджету розвитку зі спеціального фонду: кошти від продажу землі – 412,0 тис. грн.

Крім того до бюджету розвитку планується передати кошти з загального фонду у сумі 2168,3 тис. грн. Загальна його сума становитиме – 2580,3 тис. грн.

Видаткова частина загального фонду розрахована на основі доходів місцевого бюджету та складає 332,8 млн грн, в тому числі по галузях:

 • освіта – 105,9 млн грн (очікувані видатки за 2017 рік – 103,1 млн грн)
 • охорону здоров’я – 56,6 млн грн (76,1 млн грн)
 • культура – 12,1 млн грн (11,9 млн грн)
 • фізкультура і спорт – 5,9 млн грн (5,6 млн грн)
 • соціальний захист – 7,1 млн грн (6,9 млн грн)
 • органи місцевої самоорганізації – 19,0 млн грн (22,2 млн грн).

Понад 75% всіх витрат місцевого бюджету складають витрати на виплату заробітної плати з нарахуваннями.

Закривають дитячу групу в дошкільному закладі м. Українська «Космос»

Як зазначається в рішенні ,це здійснюється «з метою встановлення нормативної наповнюваності мережі груп дошкільного навчального закладу». Так, передбачають скоротити частину працівників. Закриття заплановане на 1 березня 2018 року.

Як пояснює начальник відділу освіти Оксана Соломахіна, згідно з законодавством наповнюваність групи повинна становити 20 дітей. На сьогодні склад цієї групи – 9 дітей, відвідує – 7. Далі вона доповіла депутатам, що у «Космосі» є три групи із загальною чисельністю 42 дитини. Тобто така кількість саме для двох груп.

Депутат Олександр Корнієнко поцікавився у начальника відділу освіти, чому діти не відвідують дитсадок. Та відповіла, що не відвідують дитсадок протягом 4 місяців діти вимушено переміщених осіб.

Важливим з цього приводу було зауваження під час засідання бюджетної комісії депутата Ольги Малецької, що в дитсадку дуже холодно. Тому дітей і не пускають до нього. Однак начальник відділу освіти заперечила це твердження. Вона наголосила, що сама їздила й перевіряла температуру в приміщеннях закладу. Гадаємо, жителі Українська знають більше про цю ситуацію. Тому просимо їх писати в коментарях, чому насправді не відвідують діти дитсадок!

Варто згадати рішення про затвердження муніципальних стипендій та виплат лікарям-інтернам, перспективним спортсменам та учасникам АТО. Так, три лікаря-інтерна для заохочення продовжать в наступному році отримувати стипендію в розмірі 500 грн. Двоє перспективних спортсменів матимуть стипендію у розмірі 1500 грн (повнолітній), 500 грн (неповнолітній).

Затвердили орієнтовний план консультацій з громадськістю

Наступного року заплановані такі консультації з громадськістю:

 • громадські обговорення регуляторних актів;
 • оприлюднення на сайті ради, в «E-Data», «E-Казна» звіту про виконання бюджету за 2017 рік;
 • проведення в лютому та серпні круглих столів щодо ходу виконання програми економічного та соціального розвитку, публікації про це в ЗМІ;
 • обговорення питань реалізації Бюджету громадських ініціатив;
 • засідання громадської ради.

Затвердили «Основні міських культурно-масових заходів на перше півріччя 2018 року». Начальник відділу культури Лариса Дашевська зазначила, що суми, передбачені на заходи, враховувались по максимуму, а вже проводитимуться з урахуванням наявних можливостей.

Координатор клубу «Ефективне місто» виступив зі зверненням щодо наглядових рад в Селидовому

Клуб «Ефективне місто», до якого входять представники інститутів громадянського суспільства, мешканці міста, написав до Селидівської міської ради звернення з вимогою скасувати рішення виконавчого комітету Селидівської міської ради щодо створення при комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» наглядової ради.

У громадськості не раз виникало питання, чому 1 листопада цього року прийняли положення про наглядову раду при Первинному центрі саме на засіданні виконавчого комітету.

Фото 2. Засідання виконкому від 1 листопада (новина на сайті Селидівської міської ради)

Адже українське законодавство говорить, що виключно на пленарних засіданнях рад приймаються рішення щодо критеріїв, порядку утворення наглядових рад, їх компетенції та вимоги до її членів.

Оскільки Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Селидівської міської ради», згідно з його Статутом, є власністю громади в особі Селидівської міської ради, то процес створення та функціонування наглядової ради має бути публічним, до неї мають входити представники громадськості на умовах рівності, гласності, відкритості, незаангажованості.

Фото 3. Статут КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Селидівської міської ради»

Слід також додати, що на наступному засіданні виконкому 22 листопада затвердили склад наглядової ради Центру первинної допомоги.

Фото 4. склад наглядової ради при КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Селидівської міської ради»

Отже активісти вимагали в розділі «Різне» сесії скасувати такі рішення, й провести процедуру створення відповідно до норм Закону «Про місцеве самоврядування» та Господарського кодексу.

Фото 5. Звернення клубу «Ефективне місто» щодо наглядових рад

Фото 6. Звернення клубу «Ефективне місто» щодо наглядових рад

Активісти також хотіли з цього приводу почути думки депутатів.

Чекати довго не довелось. У ту ж мить дії членів клубу засудили мер Гірника Сергій Коваленко, а після – депутатка Людмила Тюпіна.

Мер Гірника почав активістів звинувачувати в тому, що вони «тут шо-то накаталі, там шо-то накаталі», але не привітали «дітей інвалідів» (напевно він мав на увазі дітей з інвалідністю), не прибрали сміттєзвалище: «нє сказалі, дайтє нам лапату, ми убєрьом».

На що координатор клубу «Ефективне місто» подякував за пропозицію та запропонував долучатися до клубу й повідомив, що вони готові разом з ним вирішувати запропоновані питання. Клуб об’єднує в собі громадськість, бізнес та владу й охоче візьме в своє коло мера Гірника.

Також під час виступу свої зауваження щодо створення наглядових рад висунула депутатка Людмила Тюпіна: «Какая наглядова рада… вот прідітє і панаглядайтє…». Від депутатки лунало ще багато емоційних зауважень щодо того, що активісти ніби-то безробітні нероби. Йшлося в її «барвистому» на всяке різне спічі також про управління будинками (лишилось невідомим, як це стосувалося наглядових рад). Координатор клубу подякував їй за відвертість, хоч вона і не підтримує таку важливу для демократичного суспільства інституцію, як наглядова рада.

З усіма розглянутими рішеннями сесії можна ознайомитись тут.

Аудіо з засідання «бюджетної» комісії тут.

Аудіо з депутатського дня тут: №1, №2.

Аудіо з засідання сесії тут.

 

Координатор руху «Сильні громади» у Селидовому Олександр Цахнів

Коментарі

прокоментувало