З появою електронного декларування інформація про статки народних обранців стала доступною значно ширшому колу громадян. Рух “Сильні громади” проаналізував декларацію народного депутата Сергія Сажка за 2017 та порівняв її з даними минулих років. Цього року і депутат і його дружина пересіли на автомобілі. При цьому про те, що дружина придбала авто, депутат не повідомив у декларації. Впродовж трьох років депутатства Сажка статки його родини зросли вчетверо.

Загальна сума доходів

Не задекларований автомобіль та статки депутата і його родини

У 2018 році Сергій Сажко придбав автомобіль Мitsubishi Рajero 2006 року випуску за 200 тис. грн, подавши декларацію про суттєві зміни у майновому становищі. Останні кілька років депутат не мав власного автомобіля та не брав його в оренду чи користування. Раніше, в декларації за 2015 рік, Сажко вказував, що користується автомобілем Hyundai I30 за довіреністю.

Автомобіль цього року придбала і дружина депутата Олена Сажко. За даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів МВС, їй належить автомобіль Ford Kuga 2015 року випуску, який був зареєстрований у січні цього року. Ринкова ціна такого авто в середньому $20 тис. або 560 тис. грн.

Ford Kuga 2015.

При здійсненні таких покупок у родині, депутат зобов’язаний подати декларацію про суттєві зміни у майновому становищі, однак він цього не зробив.

Відповідь на електронний запит до МВС через IGov

У власності нардепа – кілька земельних ділянок загальною площею 134 264 кв.м (13,4 га) вартістю 435 168 грн.

У травні 2015-го Сажко стає власником житлового будинку 53,4 кв.м., вартість якого не зазначена, та 4 земельних ділянок (4,4 га) оціночною вартістю 258 500 грн.

Таке придбання нерухомості дуже схоже на спадок, оскільки в розділі декларації “Видатки та правочини” жодних витрат на придбання земель та будинків депутат не вказує. Проте це тільки припущення.

Наш рух кілька років тому цікавився в депутата цим питанням, але відповіді на нього не отримав.

Крім того, нардеп Сажко з 1995 року володіє ¼ квартири в м. Курахове Донецької обл.

З грудня 2014 року орендує квартиру в 70 кв.м. в Києві, на що отримує компенсацію від держави.

Нардеп також вказує на оренду 4 приміщень для депутатських приймалень 186,1 кв.м. При цьому сплачує за оренду тільки найбільшої з них (102,3 кв. м.) в м. Кураховому.

Дружина депутата має у власності земельні ділянки загальною площею 1100 кв.м. та житловий будинок (149 кв.м.) у Кураховому вартістю 260 573 грн, придбаний у 2013 році.

Доходи, заощадження та пільги народного депутата

Якщо проаналізувати рівень доходів депутата за останні три роки, то динаміка їх зростання простежується, починаючи з першого року обрання.

При цьому, зростають активи не тільки депутата, а й членів його родини. Якщо у 2015 році сім’я депутата заробила трохи менше 400 тис. грн, то у 2017 році ця сума склала понад 1 млн 600 тис. грн. Зокрема, дохід депутата – 556,81 тис. грн, його дружини – 1052 тис. грн.

Сумарний дохід Сергія Сажка за 2017 рік, з урахуванням пільг і компенсацій, становив 754 426 грн, що більше на 213 116 грн, ніж у 2016 році. Дружина депутата – підприємець, і надходження від такої діяльності зросли на 227 200 грн, склавши 820 тис. грн. Олена Сажко зареєстрована як ФОП. Вона займається консультуванням з питань комерційної діяльності й керування.

Грошові активи

Сергій Сажко активно користується пільгами для депутатів. Депутат отримав у 2017 році 255,3 тис. грн заробітної плати за депутатство, 15,9 тис. грн доходу від надання в оренду майна та має близько 557 тис. грн власних заощаджень. При цьому держава компенсує йому кошти за оренду житла – 191 тис. грн. (15,9 грн/міс.) проїзд по території України – 38,2 тис. грн (3,2 тис. грн/міс.)

Нардеп також має відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень у розмірі 252,8 тис. грн.

Принагідно сказати, що Сергій Сажко входить до переліку депутатів, що найчастіше користуються пільгою виклику авто з автопарку Ради задля поїздок в межах Києва.

Інфографіка депутатів, що найчастіше користуються автопарком Ради.

Як зазначає сайт “Опора”, пільгою користуються 44% депутатів, при чому третина з них викликали автомобіль у середньому не більш ніж на годину щомісяця. Як бачимо, Сергій Сажко з квітня 2017 по березень 2018 року наїздив за державний кошт 195 годин.

Тут варто додати, що законодавством передбачено відшкодування коштів за проїзд народними депутатами усіма видами транспорту. Тобто це може бути, наприклад, метро, тролейбус, автобус, оренда велосипеду тощо.

Також торік нардеп отримав 1200 грн допомоги від управління соціального захисту населення. Виплати від соцзахисту депутат отримує щорічно, як учасник бойових дій в Афганістані.

Родина депутата віддає перевагу зберіганню своїх заощаджень у вигляді готівки як у доларах США, так і в гривні. Щоправда, дружина депутата частково зберігає гроші на рахунку в банку.

Примітка: заощадження, вказані деклараціях в USD, рахувались в гривнях за курсом валют НБУ станом на останній день звітного періоду.

Підсумовуючи аналіз декларацій депутата Сергія Сажка, можемо зробити висновок, що нардеп має досить великі статки у вигляді земельних ділянок. Суми готівки тільки самого депутата перевищують його дворічний заробіток у Верховній Раді. Заощадження депутата зросли майже на суму його зарплатні та більше ніж удвічі збільшились грошові активи дружини. Зважаючи на це, депутат активно користується пільгами, що надаються йому за статусом.

Рух “Сильні громади” й надалі стежитиме за тим, як звітують про свої статки народні обранці, адже депутати утримуються за кошти громадян України й перелік отримання доходів з інших джерел є дуже обмеженим.

Коротко про депутата

Сергій Сажко обраний був вперше обраний депутатом у 2014 році. Балотувався як самовисуванець по округу №59 (міста Вугледар, Новогродівка, Селидове, Великоновосілківський та Мар’їнський райони), де набрав 30,49% або 9 235 голосів. Належить до фракції «Опозиційного блоку».

Координатор руху “Сильні громади” у Селидовому Олександр Цахнів

Коментарі

прокоментувало