Фото1. Памятники запорозьким козакам, що заснували поселення

“Селидове має стати козацьким містом. Два козаки є… і їх навіть пофарбували”, – з коментаря голови ДонОВЦА Павла Жебрівського в Селидовому на відкритті мосту після капремонту за рахунок обласних коштів. І справді, реалізація інвестиційних проектів ДФРР чи області –  чи не єдине, чим можуть похвалитися чиновники в Селидовому, адже місто є дотатційним. Надходження від містоутворюючих шахтних підприємств до міського бюджету вкрай нестабільні та замалі, щоб забезпечити всі його потреби. Але звітувати про виконання планів – це компетенція мера, який робить це під час сесії, регламент роботи якої прописаний для депутатів, а не мешканців міста. Ми ж розкажемо про те, чого не можна дізнатися з офіційних звітів. Про відстоювання мешканцями помірних тарифів на воду, скандальне голосування за заступника мера та оскарження таких дій в суді, затримку капремонту інфекційного відділення, незаконно створену наглядову раду при КНП “Центрі первинної медико-санітарної допомоги” та інші речі, до яких були питання в громадськості або ж депутатів у 2017 році.

Високі премії меру та його заступникам

Минулий рік, як і позаминулий, почався із затвердження високих премій і надбавок міському голові Віктору Ремізову та його заступникам. І це обурило багатьох депутатів та представників громадськості. На січневій сесії міської ради очільникам міста затвердили надбавки за високі досягнення у праці – 50% посадового окладу, премію – 200% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення у праці. Передбачили також у розмірі середньомісячного заробітку: премії до свят, дві матеріальні допомоги (одну – на оздоровлення, іншу – на вирішення соціально-побутових потреб).

Варто додати, що представники громадськості також були ошелешені таким підходом до визначення умов оплати праці. Так, на засіданні громадської ради один з її членів, Вадим Коротких, пропонував впровадити бальну систему оцінювання діяльності мера та заступників. Відповідно до неї, прямо пропорційно до набраних балів, мала б визначатись премія. Однак це питання не мало дальшого розвитку з невідомих причин.

Принагідно поділимося рейтингом міських голів Донецької області від Департаменту економіки Обласної державної адміністрації. Так, мер Селидового Віктор Ремізов поміж інших 14 міських голів Донецької області посідає 12 місце за період січень-вересень 2017р.

Фото 2. Рейтинг міських голів Донецької області за січень-вересень 2017 року.

Зокрема варто сказати, що за обсягом залучених капітальних інвестицій на душу населення Селидове посідає 12-е місце. Так, на душу населення цей показник складає 955,8 грн. Для прикладу, Покровськ, що є лідером з залучення інвестицій – 13761,4 грн на одного мешканця.

 

Сумнівне голосування за призначення заступника мера та оскарження в суді

Фото 3. Липнева сесія та суд

Обурення громадськості викликало обрання заступником мера Івана Охомуша, який вчинив корупційне правопорушення на посаді начальника відділу освіти м. Селидового, не повідомивши про конфлікт інтересів.

Крім того, активісти згадали те, що Іван Охомуш проходив у кримінальній справі, як особа, що 2009 року дала хабаря працівнику контрольно-ревізійного органу. В цьому він сам, згідно з судовими документами, дещо пізніше добровільно зізнався і тому кримінальна відповідальність на нього не поширилась. Разом з тим, у вироку зазначалось, що в діях Івана Охомуша мало місце підбурювання до скоєння злочину. Тим самим, чиновник порушував п. 1 ст. 6 Конвенції, яка забороняє провокацію хабаря. Працівник КРУ, якого звинувачували в хабарі, з часом зміг довести свою непричетність.

Варто, сказати, що голосування за заступника мера проходило з чисельними порушеннями законодавства та регламенту. Так, поруч з передбаченим законом голосуванням поіменними бюлетенями, депутати голосували руками. Розбіжності між результатами цих голосувань (законного й незаконного) стали причиною для суперечок в сесійній залі. За даними бюлетенів виходило – рішення не прийнято, за підрахунком рук – голосів «за» вистачало.  Мер переніс засідання на іншу дату й там повторно поставив питання про заступника на голосування.  Але склад депутатів був уже інший і рішення затвердили.

І хоч Івана Охомуша звільнили з посади заступника мера за кілька тижнів по тому через невідповідності в поданій ним декларації, для активних жителів міста важливо було відновити справедливість, встановити верховенство права, довести, що в країні є механізми, які реагують на незаконні дії в т.ч. органів місцевого самоврядування. Тому депутат Віталій Грицак разом із місцевими активістами та за підтримки руху «Сильні громади» подали позов до суду.

Всього впродовж трьох місяців розгляду справи, відбулося три судових засідання. В результаті суддя вирішив відмовити у задоволенні позову.

Фото. Розпорядження про звільнення Івана Охомуша з посади заступника міського голови.

Тут варто також згадати, що поки Іван Охомуш перебував на посаді заступника мера, міськрада вже на серпневій сесії  запланувала йому 200% щомісячних премій та 50% надбавок, а також премій до свят у розмірі середньомісячної зарплатні. Однак це в чергове викликало обурення у громадськості, особливо в громадських спілок воїнів АТО. Під час сесії вони влаштували акцію протесту. Воїни-добровольці вимагали скасувати таке рішення та написати Івану Охомушу заяву на звільнення. Вони його наполегливо випровадили з сесійної зали. А питання премій на сесії зняли.

 

Інфекційне відділення Селидівської центральної міської лікарні мало б приймати пацієнтів у 2017 році, але чому так не сталося?

Напевно, цим питанням цікавляться всі, хто помічав осучаснений вигляд інфекційного відділення.

Фото 9. Фасад інфекційного відділення до і після капремонту

Фото 10. Інтерв’ю з головним лікарем Селидівської міської лікарні Ніною Поречною

Головний лікар Селидівської міської лікарні Ніна Поречна зазначила, що на модернізацію запланували 10,3 млн грн. З цієї суми 90% – кошти державного фонду регіонального розвитку, решта 10% – місцевий бюджет.

Роботи виконувала ТОВ Виробнича компанія «Будводоканал» з Маріуполя. Вартість капітального ремонту склала – 8,1 млн грн. Лікарня також уклала договір на авторський нагляд на суму 21,9 тис. грн та технічний нагляд на 164, 8 тис. грн.

«Підрядник мав завершити роботи до кінця поточного року, але в кожному разі – до повного виконання підрядником усіх зобов’язань», – зазначила Ніна Поречна.

Керівник установи додала, що 8 та 26 грудня лікарня мусила укласти договори на додаткові роботи загальною вартістю 1452 тис. грн, які проектувальник – інститут «Стройремпроект» не передбачив на початку.

Головний лікар зауважила, що 26 та 27 грудня 2016 року лікарня розрахувались з виконавцем за фактично зроблені роботи. Однак відділ Капітального будівництва м. Селидове, що здійснював технагляд, не перевірив акти виконаних робіт за грудень.

 

«Ми надали їх на перевірку на початку січня 2017 року. Проте відділ капбуду в лютому повернув акти не підписаними без всяких пояснень», – повідомила Ніна Поречна.

Головний лікар зазначила, що впродовж лютого, березня та червня лікарня неодноразово зверталася до Відділу капітального будівництва м. Селидове з проханням підписати договір та провести технічний нагляд виконаних робіт. «Річ у тім, що авторський та технагляд укладаються за ініціативою організацій, що його потім здійснюють» , – пояснила головний лікар.

Отримавши відмову від селидівського відділу капбуду, лікарня змушена була укласти договір з іншим фахівцями у сфері технічного нагляду.

В січні 2017 року, комісія з обстеження, що її утворили в лікарні, виявила чимало недоліків, допущених під час виконання робіт.

Фото 11. Виявлені недоліки виконаних капітальних робіт будівлі Інфекційного відділення.

Головний лікар зазначила, що протягом 2017 року не одноразово зверталася до підрядника з претензіями усунути ці недоліки. В результаті довелося звернутися з позовом до Господарського суду Донецької області.

Зараз розгляд справи продовжується. Суд розглядає лікарню, як постраждалу особу, й вона сподівається на те, що судова експертиза виявить причини огріхів, допущених під час ремонту, винуватець їх виправить, й тільки тоді оновлене інфекційне відділення знову зможе приймати пацієнтів.

Наглядова рада при Центрі первинної медико-санітарної допомоги без створена без згоди громади

1 листопада 2017 року на на засіданні саме виконавчого комітету Селидівської міської ради прийняли положення про наглядову раду при КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Селидівської міської ради». Українське законодавство говорить, що це має відбуватися виключно на пленарних засіданнях рад. При цьому участь депутатів забезпечила б значно більшу об’єктивність в ухваленні критеріїв, порядку утворення наглядової ради, її компетенції та вимог до її членів.

Варто також додати, що на наступному засіданні виконкому 22 листопада затвердили склад наглядової ради Центру первинної допомоги.

Крім того в затвердженому на виконкомі положенні про наглядову раду говориться про те, що її персональний склад затверджується власником підприємства (громадою) за власною ініціативою або за поданням керівника підприємства.

Як бачимо, власник (громада в особі міськради) в цьому процесі не був задіяний. Варто додати, що можливість подання кандидатур керівником підприємства, діяльність якого наглядова рада має контролювати, не виключає корупційної складової.

Отже, активісти вимагали  під час грудневої сесії міської ради скасувати такі рішення й провести процедуру створення відповідно до норм ст. 26 Закону «Про місцеве самоврядування» та ст. 78-78.1 Господарського кодексу. Крім того, вони написали письмове колективне звернення з такою пропозицією та влаштували пікет в центрі міста.

Фото 12. Акція, якою активісти закликають скасувати незаконне рішення виконкому щодо наглядових рад.

З того часу минуло вже більше місяця, але відповіді на звернення від міської ради активістам так і не надійшло.

 

Бюджет участі

Торік вперше в Селидовому запрацював Бюджет участі (Громадський бюджет). З міського бюджету виділили 750 тис. грн на реалізацію проектів, що передбачають створення більш комфортного публічного середовища на основі поданих від мешканців міста проектних заявок. Далі за результатами голосувань мешканців міста визначаються переможці.

Для цього міська рада затвердила положення бюджету участі та створено інтернет-портал, через який можна долучитися до участі у конкурсі проектів та голосування. За проекти торік голосували як через цей портал, так і через створені в місті дільниці.

Однак портал “Бюджет участі”, як і електронна система поіменного голосування, – дітище компанії «Біс-софт». Щоб віддати свій голос за вподобаний проект, варто лише мати поштову електронну скриньку. Зрозуміло, що кожен таких скриньок може створити досхочу. Тобто ідентифікувати особу, що голосує, вкрай важко. Кількість ботів або штучно зареєстрованих голосів може бути безмежною.

Шляхом сумування голосів на першому місці в рейтингу опинився проект Лілії Жданової “Дитяча мрія “Кіндер-ленд” загальною вартістю 327 тис. 300 грн (1258 голосів). Наступні 2 місця зайняли проекти Олександра Шостака “Здорова нація – успішна країна” вартістю 93 тис. 960 грн (1187 голосів) та Любові Когут “Благоустрій прибудинкової території по вулиці Гоголя, будинки 23 та 25” вартістю 283 тис. 500 грн (918 голосів).

Більш детально з проектами-переможцями Громадського бюджету 2017 року можна ознайомитися тут.

Варто додати, що по жодному з цих проектів міська рада не провела ні процедури закупівлі через Prozorro, ані виклала там принаймні хоч звіти про укладення договорів. Закон “Про публічні закупівлі” зобов’язує це робити. Так, процедура закупівлі через Prozorro проводиться, якщо вартість предмету закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, а робіт – 1,5 млн гривень. А звіт про укладені договори оприлюднюється на Prozorro, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень.

Підтоплення приватного сектору шахтними водами

Торік одною з проблем, що стривожила громадськість, було підтоплення близько 40 приватних будинків підземними водами. Це відбувалось з двох причин. Перше – нестабільна робота водовідкачувального насоса на шахті ім. Д.С. Коротченка, яка перебуває в процесі ліквідації. Друга – нагальна потреба в чистці русла річки Солона. Ще кілька років тому експерти стверджували, що зволікання з вирішення цих проблем призвести до того, що вся південно-східна частина міста опиниться у зоні лиха: затоплення шахтними водами через гирло річки Солона, різкий підйом ґрунтових вод. Наслідок – просідання фундаментів багатоповерхівок.

Фото 13. Річка Солона.

Як свідчили нам мешканці підтоплених приватних будинків, представники місцевої влади покладали всю провину на державне підприємство – шахту. Разом з тим міська рада повідомляла руху «Сильні громади» про відсутність екологічної небезпеки через незадовільний стан річки і про те, що напевно не можна стверджувати, що підтоплення будинків пов’язано з нестабільною роботою шахтного насоса. Завдяки нашому матеріалу та діяльності інших активістів, справа набула суспільного резонансу. Пізніше це питання мер міста підняв перед міністром Ігорем Насаликом.

Принагідно варто сказати, що торік в планах Селидівської міської ради було за кошт обласного екологічного фонду зробити озеленення та реконструкцію центрального скверу міста. Орієнтовна вартість близько 20 млн грн. На наш погляд, це вкрай важлива річ для нашого міста. Проте, чи не існує на сьогодні більш нагальних справ? Таких, як чистка русла річки Солоної, вжиття заходів із запобігання екологічної катастрофи.

Селидівська громада відстояла тарифи на воду

Повідомлення про намір комунального підприємства «Вода Донбасу» встановити нові тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) з’явилося 3 травня на Селидівскому міському сайті. А 11 травня Селидівська спілка воїнів АТО разом з іншими активістами міста в Селидовому організували публічні обговорення з приводу підвищення тарифу в 2,2 рази (39,04 грн/м.куб).

Фото 14. Громадські обговорення, що їх ініціювали активісти Селидового.

Члени спілки воїнів АТО написали звернення до гендиректора КП «Вода Донбасу», НКРЕКП, депутатів Верховної Ради, Прем’єр-міністра, голови Донецької ОВЦА Павла Жебрівського, місцевих депутатів, громадської ради, в якому висловлювався протест проти такого підвищення та вимагалось залишити ціни принаймні на тому рівні, що є тепер. Під зверненням підписалося 1700 жителів Селидового. Крім того, збирали підписи в Українську. Після того це звернення також підтримали депутати на черговій сесії Селидівської міської ради.

А 14 червня в приміщенні Селидівської міської ради відбулася з приводу підвищення тарифів на воду зустріч громадськості з представниками КП «Вода Донбасу» та департаменту УЖКГ Донецької ОДА.

В результаті подвійного підняття тарифів на воду не сталося. Нині тарифи не перевищують 26 грн.

Безумовно, можна вважати великим кроком вперед у розбудові громадянського суспільства те, що населення міста самоорганізувалося для вирішення власних проблем. Питання тільки в тому, чому ініціатива з обговорення такого важливого питання як підвищення тарифу на воду не організували представники влади?

Вільний продаж наркотиків в аптеці

11 серпня цього року Селидівська спілка ветеранів АТО, Цивільний корпус АЗОВ м. Селидове, депутати та небайдужі громадяни здійснили контрольну закупівлю лікарських препаратів, що містять наркотичні речовини без рецепту в Соціальній аптеці, яка знаходиться за адресою: Селидове, Карла Маркса 25.

Аптекар продала активісту “чарівні” пігулки, не попросивши рецепту, що і було зафіксовано на відео. Активісти передали відеоматеріали і дали свідчення працівникам поліції. У вересні активісти та декілька депутатів повторно блокували аптеку через випадок загибелі від передозування наркотичними засобами молодої людини неподалік закладу.

Фото 15. Активісти Селидового протестують біля аптеки проти продажу кодеїномістких препаратів без рецепту.

Результати розгляду заяви, що її подали активні громадяни та депутати до органів внутрішніх справ, поки що невідомі.

Депутати Селидівської міської ради також після цих подій звернулися до прокуратури та органів внутрішніх справ щодо протидії незаконному продажу в аптеках міста наркотичних препаратів. У зверненні вимагали здійснити перевірку аптек на предмет законності продажу наркотичних речовин, зокрема в аптеці № 2 за адресою К. Маркса, 25, та вжити заходів щодо запобігання таких правопорушень.

Інвестиційні проекти та Генеральний план міста

Отже, вище ми описали торішні події, про які навряд чи можна дізнатись з офіційних місцевих ЗМІ. Нижче ми дамо посилання на офіційні джерела, в яких ідеться про реалізацію інфраструктурних проектів в Селидовому, розробку Генплану міста.

Так, минулого року в Селидовому зробили капітальні ремонти доріг по вул. Московська та Берегова, моста по вул. Героїв праці. По вул. Нагорна були реалізовані такі проекти: капітальний ремонт водопроводу та самопливного каналізаційного колектору, здійснена реконструкція напірного каналізаційного колектору. В центральній міській лікарні встановили комп’ютерний томограф.

Торік почалися роботи з технічного переоснащення дитячо-юнацької спортивної школи м. Селидове і котельні, термомодернізації будівель ЗОШ №6, амбулаторії №1. Тривали також роботи з реконструкції котельні №13 (наразі відбувається 2-й етап – заміна тепломереж).

26 січня минулого року на круглому столі Селидівська міська рада презентувала проект Генерального плану міста.

Основні завдання планувальної організації території міста:

  • збільшення території міста з 1138,84 га до 1732,02 га;
  • визначення територій перспективного розвитку (технопарків), промислового призначення, багатоповерхової та малоповерхової індивідуальної забудови;
  • виділення в межах міста територій пріоритетного розвитку;
  • виділення таких функціональних зон: житлова, громадська (з установами обслуговування), рекреаційна, комунальна.

Після проходження експертизи містобудівну документацію «Генеральній план м. Селидове Донецької області» буде винесено на розгляд та затвердження міської ради.

Торік міське керівництво доволі серйозно задумалось над тим, чим забезпечити існуючі статті видатків місцевого бюджету. Головне джерело наповнення бюджету Селидове – податок на доходи з фізичних осіб. Головний платник – ДП «Селидіввугілля», яке має багатомільйонні борги. Отже, бюджетні установи почали розробляти дорожні карти з оптимізації витрат. Наслідки таких заходів будуть видні, певно, вже цього року. Позитивні чи негативні – питання, яке багато в чому залежить від рівня взаємодії влади з громадою. А як можна виснувати з вищеписаних подій 2017 року, представники влади не вельми квапливі в цьому питанні.

Рух «Сильні громади» та активісти Селидового продовжуватимуть сприяти розбудові громадянського суспільства, допомагаючи місцевій владі Селидового пропозиціями, вказуючи на хиби, беручи активну участь у міських заходах з вирішення важливих для міста питань. Сподіваємося, що наші зауваження будуть прийнятті її представниками як поради в подальшій роботі.

 

Координатор руху «Сильні громади» у Селидовому Олександр Цахнів

Коментарі

прокоментувало